Harcerska Szkoła Ratownictwa

Harcerska Szkoła Ratownictwa (HSR) jest wydziałem Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego odpowiedzialnym za specjalność ratowniczą.  Do głównych zadań wydziału należy nauczanie pierwszej pomocy oraz  propagowanie zdrowego stylu życia. HSR wspiera proces wychowawczy zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników poprzez nauczanie pierwszej pomocy oraz zachęcanie do zdobywania i wykorzystywania umiejętności ratowniczych w jednostkach ratowniczych.

Więcej informacji o Harcerskiej Szkole Ratownictwa znajdziesz na www.hsr.zhp.pl

Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP jest zespołem koordynującym pracę Harcerskich Grup Ratowniczych naszej Chorągwi. Odpowiada za ich szkolenie i poziom posiadaj wiedzy oraz wspiera i propaguje specjalność ratowniczą wśród harcerzy i harcerek naszej Chorągwi.

Więcej informacji o Inspektoracie Ratowniczy Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP na www.ir.lubuska.zhp.pl

Harcerska Grupa Ratownicza „Gorzów Wielkopolski” powstała 20 maja 2015 r. w wyniku przekształcenia istniejącego od 2011 r. Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Gorzów Wielkopolski”. HGR jest jednostką zrzeszającą ratowników medycznych, ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratowników ZHP oraz studentów kierunków medycznych. Głównym celem grupy jest propagowanie idei niesienia pierwszej pomocy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Grupa współpracuje z wyspecjalizowanymi jednostkami takimi jak straż pożarna i pogotowie ratunkowe oraz zabezpiecza medycznie wydarzenia sportowe i kulturalne na terenie miasta Gorzowa Wlkp., a także poza nim. Jednostka przygotowuje się do rozbudowania o specjalistyczną sekcję poszukiwawczą zajmującą się poszukiwaniem osób zaginionych w trudnodostępnym terenie. Grupa ciągle wzbogaca się w sprzęt potrzebny do jej funkcjonowania. Szefem jednostki jest pwd. Łukasz Fabich – Ratownik Medyczny.

Kontakt: lukasz.fabich@zhp.net.pl


Nauka pierwszej pomocy w naszej Gromadzie
Zuchy przez wzgląd na specyfikę swoje pracy i wiek jeszcze nie pracują ściśle określoną specjalnością harcerską. Zuchy w gromadzie rozwijają się wszechstronnie i nasz program wspiera wszelkie formy ich aktywności tak, aby zapewnić im pełen duchowy, emocjonalny, intelektualny, społeczny i fizyczny rozwój. Jednocześnie wierzymy, iż przez naukę zasad udzielania pierwszej pomocy już nawet najmłodsze dzieci mogą w praktyce poznać, to co oznaczają nasze harcerskie wartości takie jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Wszystkie cykle sprawności staramy się tak dobierać, aby zawsze stwarzały możliwość poszerzania i utrwalania wiedzy z zakresu harcerskiej samarytanki.
Zasadniczą częścią szkolenia przewidzianego na ten rok harcerski jest cykl sprawności Ratownika, którą przeprowadzimy przy pomocy propozycji programowej przygotowanej przez Chorągiew Śląską: "Zuch ratownik" autorstwa Marii Kotkiewicz.

Propozycję programową "Zuch ratownik" znajdziesz w Centralnym Banku Pomysłów.